Wydawca treści Wydawca treści

Siedziba Nadleśnictwa Kędzierzyn

Siedziba Nadleśnictwa położona jest w środku kompleksu leśnego na skraju miejscowości Stara Kuźnia. Zabudowania, w skład których wchodzi dom, stajnia, stodoła i wieża powstały w 1876 roku. Gospodarzem obiektu do II wojny światowej był łowczy książęcego rodu Hohenlohe.

Zajmował się prowadzeniem gospodarki łowieckiej, w tym organizacją polowań w okolicznych lasach, pełnych grubego zwierza (jeleni, danieli, saren i dzików).

Dom Łowczego przed remontemOd 1945 roku zabudowaniami oraz otaczającymi lasami w imieniu Skarbu Państwa zarządzają Lasy Państwowe. Do 2005 roku budynki służyły różnym celom: jako hotel robotniczy, warsztaty, stajnie dla koni pracujących przy zrywce drewna. W stodole i na strychu nad stajniami magazynowane było siano i słoma.

W latach 2005-2006 obiekt został pieczołowicie wyremontowany, z zachowaniem wszystkich istniejących jeszcze detali, a obecnie znajduje się w nim siedziba Nadleśnictwa Kędzierzyn.
 

Dawna stajnia i stodoła ze stałą wystawą

Jedna z nielicznych w Polsce ceglana wieża obserwacyjnaDawna stajnia pełni funkcje budynku administracyjno-gospodarczego miedzy innymi z posterunkiem Straży Leśnej, pokojem gościnnym, magazynkiem sprzętu pożarowego, kotłownią oraz dużą salą wystawienniczą na poddaszu. Stodoła stanowi budynek edukacyjno-szkoleniowy z salą multimedialną oraz wystawami przyrodniczymi.

Budynki Nadleśnictwa, a szczególnie wieża, górują nad okolicą i widoczne są z daleka, ponieważ położone są na najwyższym w okolicy wzniesieniu (śródlądowej wydmie piaskowej) - 211 metrów nad poziomem morza. Wysokość samej wieży wynosi 35 metrów. Od powstania do dzisiaj pełni funkcję dostrzegalni pożarowej. Prowadzą na nią 144 kamienne schody oraz 11 drewnianych.
Z wieży roztacza się widok na okoliczne lasy i wtopioną w nie od zachodu aglomerację kędzierzyńsko-kozielską, przy dobrej pogodzie widać także oddaloną o 20 km na północ Górę Św. Anny, a także bramę Morawską na południu, która rozdziela pasma górskie Sudetów i Karpat.

Przed budynkiem edukacyjnym posadzony został Dąb Jana Pawła II wyhodowany z żołędzi najstarszego w Polsce dębu "Chrobry" poświęconych przez Naszego Papieża w trakcie pielgrzymki leśników w 2004 roku.

Dopełnieniem walorów tego miejsca jest ścieżka edukacyjna o długości 1,5 km, przy której umieszczono tablice o tematyce przyrodniczej i historycznej oraz park dendrologiczny z kolekcją rodzimych drzew i krzewów oraz małą architekturą.Wspomniane obiekty edukacyjne, w ramach prowadzonych przez Nadleśnictwo od szeregu lat zajęć edukacyjnych, odwiedza rocznie kilka tysięcy osób, głównie dzieci i młodzieży.

 

Szczegóły architektoniczne

Zwieńczenie dachuMedalion byka jeleniaFragment czoła budynku

Gzyms przy bramie wjazdowejCegła z książęcym herbemoryginalna klamka drzwi wejściowych na wieżę