Asset Publisher Asset Publisher

Ćwiczenia "KSAWERY 2021"

W dniu 25.11.2021 na terenie leśnictw Brzeźce, okolice Białego Ługu, odbyły się ćwiczenia o kryptonimie "KSAWERY 2021" zorganizowanych wspólnie przez Komendę Powiatową Państwowej Straży Pożarnej w Kędzierzynie-Koźlu, Powiatowe Centrum Zarządzania Kryzysowego oraz Nadleśnictwa Kędzierzyn.
O godzinie 8:00 jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej z Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego w powiecie kędzierzyńsko-kozielskim dostały dyspozycję do zdarzenia. Strażacy po krótkiej odprawie na placu Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej nr 1 w Azotach udali się na teren leśny (oddz. 60) położny przy wiadukcie kolejowym na ulicy Wojska Polskiego. Tam pracownicy Nadleśnictwa Kędzierzyn zorganizowali pokaz bezpiecznej przerzynki drewna. Każdy ze strażaków miał możliwość czynnego uczestnictwa w pokazie. Skupiono się na zasadach bhp podczas pracy pilarką oraz rozpoznaniu występujących w drewnie naprężeń.
Po ćwiczeniach strażacy podzieleni na oddziały udali się w rejon Białego Ługu. Tam zaaranżowano obóz harcerski po przejściu huraganu. Dojazd do poszkodowanych na terenie obozu harcerskiego uniemożliwiły połamane i powalone drzewa. Strażacy wyposażeni w sprzęt medyczny,  pilarki spalinowe oraz ubrani w kombinezony ochronne mieli za zadanie przedostać się do obozu, odnaleźć poszkodowanych harcerzy, udzielić im pomocy medycznej, a następnie przetransportować do bezpiecznej strefy.
W ćwiczeniach wzięło udział łącznie 80 strażaków z 13 jednostek OSP z terenu powiatu kędzierzyńsko-kozielskiego. Szkolenie przeprowadzili strażacy z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Kędzierzynie-Koźlu.
Nadleśnictwo Kędzierzyn na bieżąco podejmuję współpracę z PSP w Kędzierzynie-Koźlu przy organizacji ćwiczeń dla jednostek OSP. Na przestrzeni ostatnich miesięcy są to już drugi ćwiczenia zorganizowane na terenach leśnych Nadleśnictwa Kędzierzyn.