Asset Publisher Asset Publisher

BABIE LATO W NADLEŚNICTWIE KĘDZIERZYN

 
Tegoroczna jesień była i nadal jest dla nas wyjątkowo łaskawa jeżeli chodzi o pogodę, zwłaszcza październik był bardzo słoneczny i ciepły. Tak piękna aura przełożyła się na wzmożoną aktywność leśną wśród mieszkańców naszego regionu, która miała wiele aspektów.
Przede wszystkim skrzętnie wykorzystano obfity wysyp grzybów – praktycznie każdy, kto wybrał się do lasu, wracał z pełnym koszyczkiem oraz dwoma reklamówkami. Mamy nadzieję, że wszystkie okazy przywiezione do domów były jadalne i nikomu nie zaszkodziły!
Drugą grupą aktywności były szkolne i przedszkolne wycieczki do lasu. Na lekcję do  zielonej klasy w Starej Kuźni przyjechały dzieci m.in. z kędzierzyńskiej jedenastki czy kozielskiej dwunastki a także z przedszkola w Łanach. Nasi goście byli zainteresowani głównie tym, jak przyroda przygotowuje się do zimy. Doskonale można było przedstawić ten temat podczas spaceru ścieżką edukacyjną. Dlaczego drzewa gubią liście na zimę, jakie ptaki odlatują do ciepłych krajów, które zwierzęta zapadają w sen zimowy, czy dokarmiać i jak dokarmiać zwierzęta – na takie pytania staraliśmy się odpowiedzieć jak najlepiej potrafiliśmy. Część spotkań z dzieciakami odbyła się również poza naszą siedzibą – np. uczniowie z pokrzywnickiej szkoły zaprosili leśniczego na  zajęcia w lesie koło Łężec a przedszkolaki ze Sławięcic – do swojego przedszkola. Cieszymy się z dużej popularności tej formy edukacji przyrodniczo-leśnej na naszym terenie i zapraszamy do współpracy pozostałe szkoły i przedszkola!!!
Jak co roku, wspólnie z gminą Bierawa przeprowadziliśmy kolejną edycję konkursu przyrodniczego dla uczniów szkół podstawowych. Konkurs ten polega na biegu patroli po wyznaczonej trasie i udzielaniu odpowiedzi na punktach kontrolnych. Zakres wiadomości wymagał wiedzy zarówno ze znajomości mieszkańców lasu, drzew i roślin jak również ogólnej wiedzy dotyczącej ekologii i ochrony przyrody. Emocje jak zwykle były niesamowite do samego końca!
Babie lato uruchomiło wśród naszej społeczności duże zaangażowanie na rzecz porządkowania lasów. Akcję zbiorki śmieci wraz z harcerzami i zuchami przeprowadziły miłe Panie z nieformalnej grupy „Babeczki znad rzeczki”, szkoła podstawowa nr 6 ze Śródmieścia, również działkowicze z ROD Kolejarz na Kuźniczkach posprzątali teren leśny przylegający do ogródków. Oczywiście Nadleśnictwo Kędzierzyn wsparło czynnie te inicjatywy, za które organizatorom i uczestnikom bardzo dziękujemy!
Podsumowując  - był to bardzo aktywny i pozytywny miesiąc. Spotykamy sporo dowodów na to, że las jest jednym z ulubionych miejsc spędzania wolnego czasu mieszkańców Kędzierzyna-Koźla i okolic, coraz więcej jest też sygnałów świadczących o tym, że wszyscy stajemy się odpowiedzialni za niego. Cieszy nas to jako gospodarzy większości terenów leśnych tego rejonu.